ساخت وبلاگ حرفه ای خرید بک لینک
بستن تبلیغات [X]
باغ جهان نما شیراز

باغ جهان نما شیراز

دوشنبه 15 خرداد 1396
10:14
12: تعداد بازدید

باغ جهان نما شیراز

در شهر شیراز باغ های زیبا و معروفی وجود دارد که نظر هر گردشگری را به خود جلب میکند.ما در این مطلب قصد داریم تا به معرفی قدیمی ترین باغ شیراز که به باغ جهان نما معروف است بپردازیم.


تاریخچه باغ جهان نما شیراز

باغ جهان نما شیراز که یکی از کهن ترین باغ های شیراز است در نزدیکی آرامگاه حافظ که در دوران گذشته جزو صحرای جعفرآباد و مصلی بوده واقع شده است. در دوره سلسله آل مظفر و آل اینجو این باغ و دشت زیر دست و حوالی آن سرسبز و بسیار آباد بوده است.

تصویر ترکیبی از باغ چهان نما شیراز

باغ جهان‌ نما شیراز همانند سه باغ مشهور دیگر یعنی باغ ارم،باغ دلگشا و باغ تخت قراچه در دوره آل مظفر و آل اینجو یعنی پیش از یورش تیمور گورکانی به شیراز، در نهایت آبادانی بوده است. ابن عربشاه مورخ دوره تیمور در عجایب المقدور این باغ را زینت الدنیا نامیده است.

باغ جهان‌ نما در هنگام اقامت تیمور گورکانی در شیراز، همچون سایر باغ های نامدار آن دوره مورد توجه واقع شده به طوری که همانند آن باغ را در اطراف سمرقند که موطن اصلی وی بوده است احداث نموده و آن را جهان ‌نما نامیده بود. باغ جهان‌ نمای شیراز در دوره صفویه نیز آباد و با اهمیت بوده است.پیشنهاد میدهیم با رزرو تور ارزان شیراز از این باغ زیبا دیدن کنید.

نمایی زیبا از باغ جهان نا شیراز

از نوشته‌های شاردن و تاورنیه به دست می‌ آید که باغ های طرفین این خیابان یعنی باغ جهان ‌نما و باغ نو که در دوره زندیه و قاجاریه تجدید عمارت شده، همان باغ های دوره صفویه می‌ باشد و در آن عهد رونقی تمام داشته است.

پس از سلسله صفوی، در دوره ناامنی کشور، این باغ تقریباً ویران گردیده است. به روایت میرزا محمد کلانتر فارس در دوره کشمکش بین مدعیان سلطنت، بعد از نادر شاه افشار تا استقرار حکومت کریم خان زند این باغ هم بازسازی شده است. عمارتی که در وسط باغ قرار گرفته،مربوط به کریم خان زند است.

کریم خان زند این باغ را در سال ۱۱۸۵ هجری قمری حصار کشی کرد و عمارت مزبور را در وسط آن ساخت و در اطراف عمارت، خیابان کشی‌ های زیبا و درختکاری مفصلی ایجاد کرد. طرح این باغ را کریم خان همانند باغ نظر، در داخل باغ، دارای چهار خیابان و در اطراف، دو حوض بزرگ و دو حوض کوچک داده است.

نمایی دیگر از باغ جهان نما شیراز

در دوره قاجاریه نیز باغ جهان نما از باغ های باشکوه به شمار می رفته است و عمارت باغ، محل پذیرایی مهمانان حکومت بوده است.

پلان باغ جهان نما شیراز

عمارت باغ جهان نما که از دوره کریم خان تا به حال سالم و مستحکم برجای مانده به شکل هشت ضلعی و از نظر ظاهر تقریبا مشابه عمارت کلاه فرنگی باغ نظر است.

عمارت باغ جهان نما شیراز

در محوطه داخل عمارت و در وسط، یک حوض از سنگ مرمر یکپارچه ساخته شده و چهار شاه نشین در چهار گوشه آن ایجاد گردیده است. اتاق های بین شاه نشین ها ۲ طبقه است.دیدن این باغ زیبا در تور شیراز خالی از لطف نیست.

حوضچه باغ جهان نما شیراز

نمای عمارت کلاه فرنگی باغ جهان نما از آجر است. این عمارت فاقد کاشی کاری و نقاشی است و چنانچه پیشتر نیز تزئیناتی داشته از بین رفته و چیزی برجای نمانده است.

صحن باغ جهان نما محشون از درختان سرو و کاج کهنسال و مرکبات و انواع میوه ها است. باغ جهان نما از آب رکن آباد مشروب می شده است.شما میتوانید با رزرو تور لحظه آخری شیراز از این باغ زیبا دیدن کنید.

آدرس باغ جهان نما شیراز

بین دروازه قرآن و چهارراه حافظیه

امیدواریم مطلب فوق برای سفر شما مفید واقع شود.

منبع

https://badsagroup.com/jahan-nama-garden/ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
نحوه ارسال :
کد امنیتی :


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به badsagroup|tour & travel است. | طراح قالب: آوازک